Neden Oğlumla Anat Baniel Method ile Devam Etmeye Karar Verdim?

Neden Oğlumla Anat Baniel Method ile Devam Etmeye Karar Verdim?

Evet, neden kendim de bilimsel alt yapısı olan ve mesleğini kanıta dayalı tıp verilerine dayanarak uygulayan bir hekim olarak oğlumda üzerinde pek de çalışma bulunmayan (kökeni olan ve aslında ABM’in üst güncelleme sayılabileceği Feldenkrais yöntemi ile ilgili tek tük var, ancak tatmin edici düzeyde değil) bir yönteme geçiş yaptım ve beynin yeni bağlantılar kurma-öğrenme yeteneğinin en yoğun olduğu bu yıllarda bu şekilde ilermeye karar verdim?

Bunun ilk nedeni ABM dersleri sonrasında oğlumda farkettiğim bence çok önemli değişiklikler. Bir başka nedeni ise şu oldu: Tam 3 yıl önce katıldığım bir ABM®NM® atölyesi oldu. Bu atölyede uygulayıcı bizleri ABM®NM® esasları ile ilgili bilgilendirdi, sorularımıza yanıtlar verdi ve hareket dersleri yaptı. Bu hareket dersleri neydi? Daha da önemlisi biz aslında çocuklarımızın temelde daha iyi hareket etmesi için kendimizi paralarken neden yerlere yatıp kendimiz bir takım hareketleri yapıyorduk?

Bu hareket dersleri Moshe Feldenkrais’in geliştirdiği ve hareket yoluyla farkındalık adını verdiği bir dizi zorlayıcı olmayan hareketler zincirini yatarak, oturarak ya da ayakta yapmayı gerektiren derslerdi. Bunlar aynı zamanda yöntemin uygulayıcıları tarafından gruplara sözel yönlendirmeler ile yaptırılan bir anlamda egzersiz gibi görünen uygulamalardı. Bu atölye haftası sonrasında kendi bedenimde şöyle bir fark yaşadım. Öncesinde çok yüksek yastıkla başımı ve boynumu destekleme ihtiyacı hissedip yatabilirken sonrasında yastığımı oldukça inceltmenin benim için daha rahat olduğunu farkettim. Öncesinde sadece sağ tarafıma yatarak uyuyabiliyordum, sol tarafıma yatmak benim için rahatsızlık vericiydi. Sonrasında ise kendimi yattığım yerde iki yöne de dönerek rahat eder pozisyonda buldum.

Yaşadığım iki fark aslında son derece alay konusu olabilecek bir şekilde değerlendirilebilir. Gelin size aklımdan zorum olmadığını ve kendi bedenimde gördüğüm bu basit ve anlamsız gibi görünen iki değişikliğin bir çocuğun gelişen beyni ve nöroplastisite ile nasıl bir ilgisi olduğunu açıklayayım.

Bizler kendimizi “sağlıklı”, “normal”, “yapabilir bedenli” (able bodied) bireyler olarak addetsek de aslında her birimiz yürümek, konuşmak,… gibi standartları karşılayan “özel gereksinimli” bireyleriz. Hepimizin beynimizde yeni bağlantılar kurarak değişen durumlara uyum yeteneğimizi hayatımız boyunca kullanmamız gerekiyor. Çocukluk ve erken gençlik yıllarımız sonrasında hepimiz inişe geçiyoruz. Buna da yaşlanma diyoruz. Aslında bu bir anlamda “unutma”. Bizleri çok şeyi yapabilir hale getiren beynimizdeki bağlantılar fizyolojimize uygun olmayan hayat şartlarımız gereği (az hareket etmek, gün boyu hareketsiz oturmak, bilgisayar başında uzun saatler geçirmek, …) yavaş yavaş budanıyor. Ve biz simetrimizi kaybediyoruz, oturuşumuz, yürüyüşümüz, elimizi-kolumuzu kullanışımız beden anatomimizin ve fizyolojimizin izin verdiği/gerektirdiği en ideal biçimde kullanmaktan uzaklaşıyor. Bu nedenle kısıtlanıyoruz, daha da önemlisi diz-bel-boyun-omuz,… sorunları yaşıyoruz. Neticede bu durum bizi biraz daha kısıtlıyor.

İşte bu noktada Feldenkrais’in kendi diz problemi nedeniyle geliştirdiği bu dersler “bizi daha önceki yıllarımıza götüren”, tekrar bir çocuk gibi kaliteli ve “keyifli” hareket etmeyi bize/beynimize hatırlatıyor.

Peki bizim erişkin beynimiz için daha iyi/kolay/keyifli hareket etmeyi sağlayabilen bu yöntem gelişen ve değişime çok daha açık çocuk beyninde bir şeyleri değiştiremez mi? Yanıt bence koca bir EVET!

Benim sağ-sol taraf tercihimi değiştirebilen birkaç ders beynindeki hasar nedeniyle zaten sağ/sol tercihi karışmış bir çocuğun tekrardan bir tarafı ile ilgili bağlantılar kurmasını sağlayamaz mı? Benim yıllardır oluşmuş boyun eğimimin neticesi olan başımı yükseltme ihtiyacımı değiştirebilen bir yöntem oğlumun gelişen beyninde bir takım işlevlerin daha farklı gelişmesini sağlayamaz mı? Hareketlerine çeşitlilik (varyasyon) katamaz mı?

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir